Instytucją odpowiedzialną za realizację inwestycji oraz beneficjentem dotacji będzie Ciepłownia Miejska Sp. z o.o. w Szydłowcu. Spółka będzie ponosiła wszystkie wydatki w ramach realizowanej inwestycji oraz dla zapewnienia skutecznego funkcjonowania infrastruktury projektu.
Przedmiotowy projekt jest zgodny z założeniami POiIŚ 2014-2020. Przed wszystkim wpisuje się w cele I osi priorytetowej” Zmniejszenie emisyjności gospodarki”, Działania 1.6 „Promowanie wykorzystania wysokosprawnej kogeneracji ciepła i energii elektrycznej w oparciu o zapotrzebowanie na ciepło użytkowe”, Poddziałanie 1.6.1 „Źródła wysokosprawnej kogeneracji”, w ramach którego zakłada się zwiększenie efektywności przetwarzania energii pierwotnej poprzez równoczesne wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej w technologii wysokosprawnej kogeneracji, co w efekcie prowadzić ma do redukcji emisji gazów cieplarnianych i pyłów do atmosfery.
Opis projektu:
Projekt będzie realizowany w woj. mazowieckim,pow. szydłowieckim,gm. Szydłowiec,przy ul.Kolejowej 21,na działkach o nr geod.:1380/11,1381/1,1382/1,będących w użytkowaniu wieczystym Ciepłowni Miejskiej Sp. z o.o. w Szydłowcu. Do wniosku dołączono mapę w formie załącznika,na której oznaczony jest obszar realizacjiprojektu. Przedmiotem projektu jest modernizacja systemu ciepłowniczego CM Sp. z o.o. w Szydłowcu poprzez budowę instal. wytwarzania energii elektr. i cieplnej w wysokospr. kogeneracji pracującej w oparciu o agregat kogeneracyjny o mocy elektr. ok.0,8MWel i mocy cieplnej Ht ok.1,06MWth (Lt – alternatywnie w okresie letnim) w oparciu o spalanie gazu ziemnego.
W wyniku realizacji projektu Ciepłownia w Szydłowcu stanie się Elektrociepłownią. Technologia wykonania projektu gwarantuje bezpieczeństwo i wieloletnią trwałość infrastruktury. Zastosowane rozwiązania będą zapobiegały i minimalizowały negatywne oddziaływanie na środowisko. Po wykonaniu w ramach projektu inst. wysokosprawnej. kogeneracji, zostanie wprowadzone w Ciepłowni nowe paliwo–gaz. Produkcja energii cieplnej będzie oparta o spalanie miału węglowego oraz gazu ziemnego. Budowa inst. wysokosprawnej kogeneracji z wykorzystaniem gazu ziemnego przyczyni się do zapewnienia niższego poziomu emisji zanieczyszczeń pyłowo-gazowych emitowanych do powietrza oraz istotnego polepszenia efektywności energetycznej całego systemu ciepłowniczego.
W celu prawidłowej realizacji inwestycji niezbędne jest podjęcie szeregu czynności umożliwiających osiągnięcie zakładanych celów oraz rezultatów projektu. Zaplanowane w ramach projektu działania zostaną wykonane przez pracowników Beneficjenta oraz zewnętrznych wykonawców.
Działania te obejmują:
- wykonanie projektów budowlanych wykonawczych i powykonawczych;projekt rozbudowy i adaptacji linii kablowej 15 kV wraz ze stacją transformatorową
- budowę budynku elektrociepłowni,roboty konstrukcyjno-budowlane
- dostawę i montaż kompletnego agregatu kogenerac. 1xok.0,8MWel i mocy cieplnej Ht ok.1,06MWth(Lt alternatywnie w okresie letnim).Układ chłodzenia i produkcji ciepłej wody z bloku silnika–chłodnica dachowa z naczyniem wyrównawczym,moduł kogenerac. odzysku ciepła z bloku silnika,armatura i orurowanie,wymiennik płytowy separacyjny z płynem chłodniczym. Instal.technolog.–hydrauliczna
- dostawę i montaż układu odprowadzenia spalin–czopuch i komin z fundamentem i konstrukcją wsporczą. Tłumiki do agregatu
- wykonanie inst. sanitarne wewn.(wodociągowa,inst. kanalizacyjna technologiczna,wentylacji, podgrzewu powietrza oraz instal. gazowa)
- wykonanie wewn. instal.elektrycznych+dostawa transformatora oraz wykonanie przyłącza energetycznego do agregatu z istniejącej stacji trafo;
- wykonanie instalacji AKPiA- sterowanie agregatem kogeneracyjnym ,synchronizacja z siecią,sterowanie układem odzysku ciepła,zdalny odczyt parametrów pracy z oddalonym stanowiskiem operatora (LAN),szafa zasilania potrzeb własnych,szafa wyłącznika głównego,instal. bezpieczeństwa,detekcja wycieku gazu i sterowanie zaworem bezpieczeństwa,okablowanie,instal. nn,sygnalizacja i monitoring,układy pomiarowo-rozliczeniowe wytworzonej energii elektr.,cieplnej i zużytego gazu
- budowę stacji gazowej na potrzeby agregatu prądotwórczego oraz przyłącze gazowe–od projektowanej stacji pomiarowej do budynku agregatu. Linia gazowa-opomiarowanie,zawór odcinający,filtr wstępny,czujnik przepływu, elektrozawór odcinający podwójny,zawór nadciśnieniowy,reduktor ciśnienia
- budowę niezbędnych przyłączy do obiektu w zakresie:przyłącza wodociąg.,kanalizac.,sieci cieplnej– wyprowadzenie ciepła z projektowanego agregatu i połączenie go z istniejącą ciepłownią.
- zagospodarowanie terenu (oświetlenie,ogrodzenie)
- próby,rozruch,uruchomienie i osiągnięcie założonych parametrów,instrukcja obsługi,
- nadzór nad realizacja projektu-Inżynier kontraktu (Inwestor Zastępczy)
Działania objęte Projektem realizowane będą w latach 2021-2022.
O ewentualnych nieprawidłowościach zauważonych w czasie realizacji projektu można informować poprzez adres e-mail: naduzycia.POIS@mfipr.gov.pl
Cele szczegółowe:
- zmniejszenie zużycia energii pierwotnej
- redukcja emisji zanieczyszczeń do atmosfery, w tym zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i pyłów,
- zwiększenie sprawności systemu poprzez zastosowanie technologii produkcji energii cieplnej i elektrycznej w skojarzeniu,
- zwiększenie niezależności energetycznej Wnioskodawcy
- zwiększenie przychodów Spółki dzięki sprzedaży wyprodukowanej energii elektrycznej do OSD.

Zgłaszanie nieprawidłowości
Instytucja Zarządzająca Programem Infrastruktura i Środowisko, przywiązuje szczególną wagę do zapewnienia realizacji projektów w ramach Programu w sposób:
- etyczny,
- jawny,
- przejrzysty.
Wychodząc na przeciw ww. oczekiwaniom stworzyliśmy proste narzędzie do zgłaszania wszelkich nieprawidłowości dotyczących projektów finansowanych ze środków pochodzących z Programu Infrastruktura i Środowisko. Przekazywane sygnały o nieprawidłowościach pozwolą na wprowadzenie odpowiednich środków zaradczych oraz przyczynią się do zapewnienia najwyższych standardów realizacji projektów.
W celu zgłoszenia nieprawidłowości należy: skorzystać z formularza lub wysłać wiadomość na adres e-mail:naduzycia.POIS@mir.gov.pl.
Co należy zgłaszać
Podejrzenie nieprawidłowości, które dotyczą przedstawicieli instytucji wdrażających Program lub podmioty realizujące projekty (np. Beneficjenci).
Zasady, jakimi IZ kieruje się przy rozpatrywaniu przekazanych zgłoszeń
- Każde zgłoszenie podlega ochronie przed udostępnieniem osobom nieuprawnionym. Informacje objęte zgłoszeniem, umożliwiające identyfikację osoby dokonującej zgłoszenie, będą chronione zarówno na etapie wyjaśniania sprawy, podczas prowadzenia ewentualnych działań zapobiegawczych, jak również w przyszłości i udostępniane wyłącznie uprawnionym urzędnikom oraz funkcjonariuszom odpowiednich służb.
- Wszelkie zgłoszenia będą skrupulatnie rozpatrywane zgodnie z wewnętrznymi procedurami Instytucji Zarządzającej Programem Infrastruktura i Środowisko oraz przepisami prawa powszechnie obowiązującego.
- W przypadku wyrażenia chęci pozostania anonimowym przez osobę dokonującą zgłoszenia za pośrednictwem poczty elektronicznej, dokonywana będzie pełna anonimizacja zgłoszenia (ze zgłoszenia usunięte zostaną dane osobowe zgłaszającego i inne cechy pozwalające na identyfikację jego tożsamości) przed jej ewentualnym przekazaniem w celu wyjaśnienia sprawy.
- W przypadku zgłoszeń (głównie anonimowych), które będą niepełne i nie będzie możliwości uzupełnienia tych informacji, istnieje ryzyko, że takie Zgłoszenie nie będzie mogło zostać rozpatrzone.