Warto wiedzieć
Najważniejszym założeniem w oszczędzaniu energii jest jej niemarnowanie. Podpowiadamy, jak efektywnie zarządzać ciepłem we własnym domu.
Te proste wskazówki, pomogą obniżyć zużycie ciepła i wysokość rachunków. I co ważne, nie wymagają żadnych nakładów finansowych. Ich codzienne zastosowanie zoptymalizuje sposób, w jaki ogrzewasz mieszkanie. Poradnik przygotowaliśmy na podstawie informacji Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie.
Zamykaj drzwi i zadbaj o szczelne okna
Nawet najbardziej ekologiczne i nowoczesne technologie grzewcze mogą okazać się niedostatecznie efektywne, jeżeli ciepło będzie nam notorycznie uciekać z mieszkania lub domu.
Pokój, w którym przebywasz, szybciej nagrzeje się, jeśli zamkniesz drzwi. Wówczas temperatura w pokoju podniesie się szybciej, osiągając komfortową temperaturę, a kaloryfer będzie pracować efektywniej, szybciej ogrzewając pomieszczenie.
Sprawdźmy stan uszczelek w oknach i drzwiach. Zamknijmy wszystkie okna i drzwi w pomieszczeniu, a następnie sprawdźmy dłonią, czy nie wieje. Pomocnicza rada: mokrą dłonią zdecydowanie lepiej wyczujemy przewiew.
Wpuszczaj naturalne ciepło do mieszkania, wieczorem zasłoń okna
W słoneczne dni wpuszczajmy naturalne ciepło do mieszkania – odsłaniajmy całkowicie okna w domu czy w pracy. Naturalne światło pozytywnie wpłynie na nasz nastrój, a przy okazji ogrzeje pomieszczenie.
Jeżeli chcemy ograniczać starty ciepła w naszym domu, warto zastanowić się nad zamontowaniem w pokojach żaluzji lub rolet. Zimą pomogą utrzymać wyższą temperaturę w pomieszczeniu, natomiast latem zapobiegną przedostawaniu się ciepła do środka. Pamiętajmy, by zasłaniać okna na wieczór. Doskonale sprawdzą się zasłony wykonane z grubych materiałów, które sięgają aż do kaloryfera, zwykłe rolety pokojowe czy żaluzje zewnętrzne.
Nie zasłaniaj kaloryfera, unikaj również suszenia na nich ubrań
Każdy mebel lub osłona utrudnia rozchodzenie się powietrza ogrzanego przez kaloryfer. Ciepło zostaje wówczas „uwięzione”, co skutkuje podniesieniem temperatury na termostacie, a tym samym zwiększeniem wydatków na ogrzewanie. Dlatego chcąc zachować efektywność grzania, a tym samym zmniejszyć rachunki za ciepło, nie zakrywajmy grzejników. Kanapa oraz inne elementy wyposażenia wnętrz powinny stać w odległości co najmniej 10 centymetrów od kaloryfera. Jeśli grzejnik znajduje się pod oknem, zrezygnujmy również z sięgających do ziemi zasłon i firan.
Suszenie ubrań na kaloryferze także prowadzi do marnowania ciepła. Postępując w ten sposób, zasłaniamy część grzejnika i tym samym odbieramy mu powierzchnię grzewczą, zakłócając obieg ciepła w pomieszczeniu. Finalnie zwiększamy wskazania podzielnika nawet o 10%. Nie narażajmy się na większe rachunki. Jeśli musimy, suszmy rzeczy w pobliżu grzejnika, a nie bezpośrednio na nim.
Dostosuj temperaturę – w sypialni, łazience i kuchni
Spokojny sen jest podstawą dobrego samopoczucia, zdrowia i wydajności. Ważna jest nie tylko długość snu, ale również warunki, w jakich śpimy. Idealna temperatura do regeneracji mieści się w zakresie 17-18 stopni Celsjusza. Należy dodać, że wraz z wiekiem nasze wymagania cieplne mogą ulec zmianie. W sypialni seniora najlepiej utrzymywać temperaturę do 20 stopni Celsjusza.
W zależności od pomieszczenia, w którym przebywamy, temperatura do naszego komfortowego funkcjonowania może się nieco różnić. Najcieplej powinno być w łazience (22-24 stopnie), aby nie gromadziła się w niej wilgoć.
Temperatura w kuchni powinna być niższa niż w pozostałych częściach mieszkania. Wystarczy 18–20℃. W kuchni zwykle jest dość ciepło i bez ogrzewania. Dlaczego? Urządzenia takie jak piekarnik czy kuchenka, wydzielają własne ciepło, a to z kolei zwiększa temperaturę całego pomieszczenia.
Odpowietrzanie kaloryferów jest ważne
Gdy kaloryfer nie grzeje w ogóle lub tylko częściowo, słychać w nim bulgotanie i gwizdy, to znak, że trzeba go odpowietrzyć. Odpowietrzenie kaloryfera to dość prosta praca, jednak mimo wszystko warto oddać ją w ręce fachowca z polecenia dostawcy ciepła systemowego. Nieumiejętna naprawa zapowietrzonej instalacji może ją trwałe uszkodzić. Może także rozregulować instalację w całym budynku i narazić wszystkich mieszkańców na koszty.
Prawidłowe wietrzenie mieszkania
Regularne wietrzenie ułatwia utrzymanie właściwej wilgotności powietrza oraz zapobiega rozwojowi chorobotwórczych patogenów. Jednak na 10 minut przed wietrzeniem przykręćmy kaloryfer, aby nie marnować ciepła. Następnie wietrzmy pomieszczenie krótko, lecz intensywnie, przez kilkanaście minut. Po zamknięciu okien odkręćmy kaloryfer ponownie.
Nie ma Cię w domu? Zmniejsz temperaturę
Jednym z najprostszych sposobów na oszczędzanie ciepła jest skręcenie temperatury do 17-18°C, gdy wychodzimy do pracy czy szkoły. Pamiętajmy jednak, aby nie zakręcać kaloryferów całkowicie. Nagrzanie wychłodzonego mieszkania z 10°C do komfortowych 20°C pochłonie dużo więcej energii niż utrzymanie niższej temperatury. Ponadto zbyt niskie temperatury utrzymywane przez zbyt długi czas doprowadzają do powstawania grzybów i pleśni.
Kiedy wyjeżdżamy na urlop w okresie grzewczym, również warto ustawić w domu odpowiednią temperaturą. Podczas dłuższej nieobecności średnia temperatura w domu powinna oscylować w granicach 15-16 stopni Celsjusza.